EMNİYETLİ BİR SÜRÜŞ

ÖZLEMİMİZ: Trafik terörünün ve kazaların olmadığı, yürek yakan feryatların bittiği bir Türkiye.

 

Hoşgörü ve akılcılığı siz başlatın, isteyenlere siz yol verin, en çok 5 saniyenizi alır, 50 kez gülümseyerek yol verirseniz,250 saniye eder.

 

Bir gün bakarsınız yol verdikleriniz size yol verir.

 

1.Kesinlikle alkollü olarak araç kullanmayın ve kullandırmamaya çalışın.

 

2.Eskimiş lastiklerle yola çıkmayın kışın en az diş kalınlığı 3 mm yazın 2

mm olmalı. (Dünya standart ı ortalama 1,6 mm, Yeni lastikler 8 mm) Yol ve hava şartları ne olursa olsun havalarını indirmeyin.

 

3.Emniyet kemerinizi mutlaka takınız ve taktırınız.Mümkünse arka koltuktakilere de taktırınız Unutmayın (50 KM HIZDA)ani fren esnasında ortalama ağırlıklar 40 kat artarak öne doğru fırlayacaktır....Arka cam önüne sert cisimler koymayın bagajdaki sert cisimleri gerekirse sabitleyin...Çocukları mutlaka çocuk koltuğuna oturtunuz.

 

4.Gece ve gündüzleri mutlaka kısa farlarınız ı yakınız. Farlarınız, Aynalarınız, Camlar, Stoplar, Park lambaları daima çalışır ve temiz olmalı. Görüşü engelleyecek hiçbir cismi cama yapıştırmayınız.(Aynalara Cd, Çavuş üzümü asmayın, arka cam önüne karpuz dilimi, kafası sallanan köpekler koymayın...)

5.Sileceklerinizi görüşün kapanmasını beklemeden çalıştırın lastiklerini gerekirse değiştiriniz...

6.Sinyallerinizi yön değiştirmelerde mutlaka kullanın, Sinyal vermeniz size geçiş üstünlüğü sağlamaz kontrol ettikten sonra şerit değiştiriniz. Başkasının sinyaline asla güvenmeyin..

7.Yağmur un yağdığı ilk anlarda dikkatli olun hız azaltın, Mıcırlı ve sisli havalarda da hız azaltın.

8.Direksiyon simidini mutlaka iki elle tutun ve 9.15 pozisyonun da olmalıdır.

9.Koltukları mutlaka kendinize göre ayarlayın, direksiyona olan uzaklığınız omuzunuzu koltuk sırtlığından kaldırmadan bileğiniz direksiyonun 12 noktasına değecek şekilde ayarlayınız. Ayağınız pedallara basılı iken gergin olmamalı ve dizinizde normal bir açı olmalıdır.

10.Acil fren durumunda daha kısa mesafede durmak için debriyaja ve frene birlikte basınız. Daima seyir esnasında ön ve arka trafiği kontrol ederseniz algılama süresi kısalır ve daha kısa mesafede durabilirsiniz.

11.Kırmızı ışıkta ve yaya geçitlerinde durduğunuz zaman geçit çizgilerini ihlal etmeyin ve bu sayede yeşil in yandığını daha rahat görebilirsiniz.

12.Yolda geçiş hakkı için kimseyle çekişmeyiniz ve gülümseyerek yol veriniz bu sürücü bir müddet sonra kendisi de yol vermeye başlayacaktır.

13.Kırmızıdan sonra yanan yeşil ışık esnasında arkadaki korna seslerini dikkate almayınız. Kendinize 2 sn lik bir zaman sağlayınız unutmayınız yandan çarpmalarda çok tehlikeli sonuçlar doğurur.

14.Sis li havalarda kayganlık faktörü artacağından takip mesafesini artırınız siste önünüzdeki aracı değil de yolun sağındaki yol çizgisini eğer çizgi yoksa yolun sağ sınırını takip ediniz.

15.Karşıdan gelen sürücü uzun farlarını yakmışsa sakın sinirlenip sizde yakmayın sakin olun hız azaltın onunla uğraşmayın karşı Tarafta herhangi bir engel varmış gibi davranın, farlarınız ın ayarlarını mutlaka yaptırınız.(Kısa 25 m-Uzun 100 m yi göstermeli)


16.Ön yolcu hava yastığı varsa
1.65 cm den küçük boyluları ön koltukta oturtmayın.

17.Koltuk başlığı çarpmalarda hayat kurtarır araca bindiğiniz zaman ayarlarını kontrol edin..

18.Sollama esnasında Kararlı olun. Sollama yerini, zamanını ve hızını iyi seçin

19.İlkyardım çantalarını göstermelik değil gerçek ilkyardım çantası bulundurunuz.

20.Yangın söndürücülerini gerektiği kadar ve sürücünün en kolay ulaşabileceği yerde bulundurunuz.

21.Yola çıkmadan önce kendinize 15 sn zaman ayırınız aracın kontrollarını yapınız.

22.Yağışsız havada ve yağışlı havada takip mesafesine uyunuz. Sadece önünüzdeki aracı değil onların önündeki ve arkasındaki araçları da takip ediniz.

23.Otomobilinizle kesinlikle kimseyle yarışmayın hız felaket getirir.

24.Kesinlikle vitesi boşa almayın. Yokuş aşağı inerken çıktığınız viteste inin.

25.Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmayın zorunlu ise aracı sağa çekip durdurunuz. Aksi takdirde S sistemini de bozabilir.

26.Ani ve gereksiz fren kullanmayın sık fren kullanmaktan kaçınınız.Yavaşlamalarda ve durmalarda Motor frenini kullanınız..konuşurken dikkatiniz dağılır ve kazaya sebebiyet verirsiniz.Aynı zamanda A.B.S fren sistemini bozabilir.

27.Aracınız da bulunması gereken alet ve edevatları mutlaka bulundurun.

28.Aracınız bozulup kaldığı zaman veya Lastik patlayıp değiştirileceği zaman
mutlaka emniyet tedbirleri alınız, gerekli işaretlemeleri yapınız.

29.Aracınızın bakımını zamanın da ve gereği kadar yapınız veya yaptırınız yolda kaldığı zaman değil.